Fundusze Europejskie w Polsce – nowy rok, nowe możliwości
Przedsiębiorcy, którzy planują długookresowe kierunki rozwoju, nastawione na wdrażanie innowacji wykorzystujących najnowsze rozwiązania i technologie, mają szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich.
Istnieją różne formy dofinansowania w ramach europejskiego wsparcia. Dzieli się je na dotacje bezzwrotne, które przyznawane są w drodze konkursów regionalnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) dla każdego województwa i ogólnokrajowych Programów Operacyjnych, takich jak Inteligentny Rozwój (POIR), Infrastruktura i Środowisko (POIS) czy Polska Wschodnia (POPW), ogłaszanych przez instytucje pośredniczące i ministerstwa. Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oferuje rozwiązania z zakresu pożyczek unijnych, które stanowią odnawialne instrumenty finansowe w postaci pożyczek, poręczeń kredytów oraz wejść kapitałowych, z których po spłacie przedsiębiorcy mogą skorzystać ponownie. Większość dostępnych rozwiązań jest przeznaczona dla przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), natomiast dla dużych przedsiębiorstw są to dedykowane konkursy.
Nowy rok dostarczył przedsiębiorcom szeroki wachlarz propozycji dofinansowania inwestycji. W harmonogramach na 2019 r. znajdują się rozwiązania dedykowane tematom z zakresu prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz wdrożeń wyników tych prac, inwestycji dotyczących poprawy efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska, wykorzystania energii odnawialnej, rewitalizacji, medycyny, transportu, ale też rozwoju rynku pracy czy sektora rolnego. Fundusze Europejskie to jednak nie tylko wsparcie inwestycji służących wdrożeniu innowacji produktowych czy infrastrukturalnych. Wśród dostępnych propozycji znajdują się rozwiązania zaadresowane również do organizacji pozarządowych, m.in. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w zakresie włączenia społecznego i edukacji.
I. Rodzaje dofinansowania dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich
Prace B+R (badania i rozwój) to nieodłączny element obecnej perspektywy finansowej (2014–2020). Na przedsiębiorców czekają rozwiązania pozwalające sfinansować ich projekty badawczo-rozwojowe.
W ramach POIR jednym z bardziej popularnych wśród przedsiębiorców instrumentów wsparcia jest konkurs „Szybka Ścieżka” w ramach poddziałania 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Zgodnie z przedstawionymi harmonogramami na 2019 r. wnioski w ramach tego działania będzie można składać od 28 lutego do 1 lipca. Konkurs jest przeznaczony dla firm z sektora MŚP, jak również dla dużych przedsiębiorstw.
Dofinansowanie udzielane jest m.in. na:
- badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe;
- prace przedwdrożeniowe (pomoc de minimis lub pomoc publiczna dla MŚP).
Na realizację konkursu w 2019 r. przeznaczono kwotę 1 050 mln zł. Poziom dofinansowania zależy od statusu przedsiębiorstwa:
- badania przemysłowe – maksymalnie 65% dla dużych przedsiębiorstw, 75% dla średnich i 80% dla mikro- i małych firm;
- prace rozwojowe – maksymalnie 40% dla dużych przedsiębiorstw, 50% dla średnich i 60% dla mikro- i małych firm.
Wdrażanie wyników prac B+R
Dla przedsiębiorstw, które chciałyby wdrożyć wyniki prac B+R, istnieje szereg naborów w programach regionalnych poszczególnych województw oraz dwa konkursy ogólnokrajowe w ramach POIR – poddziałanie 3.2.1 Badania na rynek ogłaszane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Naborami tymi powinny zainteresować się przede wszystkim firmy, które planują wdrożenie wyników prac B+R przeprowadzonych samodzielnie, na zlecenie lub zakupionych, prowadzących do wprowadzenia na rynek nowych bądź znacząco ulepszonych produktów (wyrobów lub usług). Projekty powinny dotyczyć innowacji co najmniej w skali kraju. W obu konkursach wsparciem objęte będą wydatki (m.in. środki trwałe) niezbędne do wdrożenia danej technologii, a poziom ich dofinansowania będzie ustalany zgodnie z regionalną mapą pomocy inwestycyjnej (nawet do 70% kosztów kwalifikowanych).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 65% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.