Dematerializacja akcji - harmonogram i przebieg
Do 30 września 2020 r. przesunięto termin, do którego walne zgromadzenie spółek akcyjnych i spółek komandytowo-akcyjnych mają czas na podjęcie uchwały o wyborze reżimu dematerializacji akcji (rejestrowy/depozytowy). W publikacji przedstawiamy, jak i w jakich terminach powinna przebiegać obligatoryjna dematerializacja akcji spółek akcyjnych i spółek komandytowo-akcyjnych po znowelizowaniu przepisów w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Czym jest i kogo dotyczy dematerializacja akcji
Dematerializacji akcji to zastąpienie tradycyjnej formy dokumentowej (tzw. papierowej) zapisem elektronicznym. Zgodnie z nowelizacją kodeksu spółek handlowych wprowadzoną ustawą z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca) moc obowiązująca dokumentów akcji dotychczas wydanych przez spółkę niepubliczną miała wygasnąć z mocy prawa 1 stycznia 2021 r. Ustawa, tzw. tarcza 3.0, przesunęła jednak ten termin na 1 marca 2021 r. Obowiązek dematerializacji dotyczy wszystkich rodzajów akcji:
- spółek akcyjnych, które nie są spółkami publicznymi, tj. które nie mają notowanych akcji (dalej niepubliczne spółki) oraz
- spółek komandytowo-akcyjnych.
Przy tym dematerializacja obejmuje także spółki publiczne, które nie mają wszystkich istniejących akcji zarejestrowanych w KDPW (czyli dalej część istniejących akcji występuje w formie dokumentowej/papierowej).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.