Country-by-Country – najczęściej zadawane pytania
W wyniku wprowadzenia obowiązku raportowania Country-by-Country (CbC) duże międzynarodowe grupy kapitałowe są zobowiązane do przekazywania administracji podatkowej m.in. informacji o wielkości prowadzonej działalności (wielkości aktywów, kapitału zakładowego, liczbie zatrudnionych osób), wielkości zrealizowanych przychodów, osiąganych zysków (bądź strat), zapłaconego (i należnego) podatku oraz miejscach prowadzenia działalności oraz przedmiocie tej działalności.
W celu ułatwienia podatnikom wywiązywania się z obowiązków w zakresie raportowania Country-by-Country przedstawiono odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące raportowania według krajów.
Powiadomienia CbC-P (powiadomienie w zakresie obowiązku przekazania informacji o grupie podmiotów)
Kto jest zobowiązany do złożenia Powiadomienia CbC-P?
Do złożenia Powiadomienia CbC-P jest zobowiązana każda jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów, w przypadku gdy jej wyniki są konsolidowane w sprawozdaniu finansowym grupy, a skonsolidowane przychody grupy w poprzednim roku obrotowym przekroczyły 3 250 000 000 PLN (gdy grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe w złotych) albo 750 mln EUR lub równowartość tej kwoty, przeliczonej według zasad wskazanych w ustawie o wymianie informacji podatkowych (w pozostałych przypadkach). W takiej sytuacji jednostka powiadamia, że:
- sama jest jednostką dominującą lub jednostką wyznaczoną do przygotowania i złożenia informacji o grupie podmiotów dla całej grupy albo
- jest jednostką należącą do grupy zobowiązanej do składania Raportu CbC-R i w swoim Powiadomieniu CbC-P wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie złożony Raport CbC-R.
Jaki jest termin na złożenie Powiadomienia CbC-P?
Powiadomienie CbC-P składa się w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów.
W jakiej formie należy złożyć Powiadomienie CbC-P lub jego korektę?
Powiadomienie CbC-P składane jest wyłącznie elektronicznie (przez system e-Deklaracje), bez względu na rok obrotowy podmiotu składającego. Nie ma możliwości podpisania Powiadomienia CbC-P podpisem zaufanym oraz przesłania go za pomocą platformy ePUAP.
Wzór powiadomienia w zakresie obowiązku przekazania informacji o grupie podmiotów (CbC-P) jest dostępny na stronie internetowej: https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/inne/pozostale-interaktywne/. W przypadku składania Powiadomienia CbC-P za 2021 r. właściwym formularzem będzie CbC-P (2). Korekty Powiadomienia CbC-P także powinny być dokonywane wyłącznie w formie elektronicznej (za pomocą systemu e-Deklaracje). Powiadomienia CbC-P, jak i ich korekty składane są wyłącznie drogą elektroniczną, niezależnie od roku obrotowego, którego dotyczą.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.