Controlling procesów decyzyjnych
Istotą każdej działalności gospodarczej jest podejmowanie decyzji. Począwszy od założenia firmy, poprzez decyzje strategiczne, a na decyzjach operacyjnych skończywszy. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko błednej decyzji, jednak najgorszym scenariuszem jest tzw. paraliż decyzyjny - sytuacja, w której decyzje nie zapadają lub czas ich realizacji jest znacznie wydłużony.
Oczywiście zawsze istnieje ryzyko błędnej decyzji, jednak najgorszym scenariuszem jest tzw. paraliż decyzyjny - sytuacja, w której decyzje nie zapadają lub czas ich realizacji jest znacznie wydłużony. Wpływa to destrukcyjnie na przewagę konkurencyjną, która może się bardzo szybko skończyć, gdyż w dobie tzw. gospodarki informacyjnej wygrywają firmy szybko reagujące na zmieniające się otoczenie i oczekiwania rynku.
Znaczenie decyzyjności rośnie, rośnie również ryzyko podejmowania złych decyzji. Analizując źródła tych ostatnich można wskazać na dwa główne powody. Pierwszy to brak efektywnego systemu dostarczania informacji wspierających, drugi to powody tkwiące w samym procesie decyzyjnym. O ile te pierwsze można wyeliminować, budując efektywny system informacji menedżerskiej – o tyle czynniki wewnętrzne procesu trzeba najpierw zidentyfikować i stworzyć system działań zabezpieczających.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.