Zastosowanie odpisów aktualizujących należności do monitorowania ryzyka kredytowego
Należności handlowe, które przedsiębiorstwo wykazuje w aktywach bieżących, są jedną z kluczowych pozycji uwzględnianych w statycznej ocenie płynności finansowej. Dokładna analiza tak dokonanej oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa skłania do skoncentrowania uwagi na jakości utrzymywanych aktywów, w tym przede wszystkim należności. Jako jakość w tym przypadku, należy rozumieć prawdopodobieństwo uzyskania faktycznego wpływu gotówki od odbiorców, którzy dokonali wcześniej zakupów korzystając z przyznanego im terminu płatności.
Oceniając jakość należności można wykorzystać na przykład strukturę wiekową należności. Należności z przedziałów określających najdłuższy okres przeterminowania powinny charakteryzować się najniższym prawdopodobieństwem zapłaty, a więc i jakości. Struktura wiekowa należności jest podstawową bazą do oszacowania jakości należności od odbiorców. Jednak nie jest to wystarczające narzędzie. Aby poszerzyć analizę do oceny jakości należności można zastosować odpis aktualizujący należności.
Potencjał aktualizowania należności
Zagadnienie tworzenia odpisów reguluje ustawa o rachunkowości. Określono tam sytuacje, w których trzeba dokonywać odpisu aktualizującego należności. Nie jest to jednak katalog zamknięty. W celu oceny jakości należności przedsiębiorstwo powinno aktualizować wszystkie należności. Oczywiście odpis taki nie będzie mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu. Jednak celem aktualizacji wszystkich należności nie jest kształtowanie polityki podatkowej przedsiębiorstwa, a wykorzystanie związanego z tym potencjału zarządczego. Podejście takie można traktować jako wycenę należności. Wycena ta oznacza ustalenie wartości należności na określony moment w celu przedstawienia rzetelnego i jasnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz jej wyniku finansowego. W drodze tej wyceny uzyskuje się więc przybliżoną kwotę do odzyskania. Różnica pomiędzy kwotą nominalną należności a kwotą prawdopodobną do odzyskania informuje o jakości utrzymywanych należności.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.