Budżet od zera – od zera do milionera
We współczesnym budżetowaniu istnieje wiele alternatywnych metod wykonywania tych procesów. Budżet Bazy Zerowej jest jedną z metod, która – mimo potwierdzonej skuteczności w znaczącej redukcji kosztów działalności przedsiębiorstwa – przez lata była rzadko wykorzystywana w praktyce, z uwagi na swoją złożoność i brak odpowiednich narzędzi. Rozwój technologii i narzędzi budżetowych spowodował jednak, że firmy coraz częściej rozważają wdrożenie tej metody w procesie budżetowym ze wsparciem dostępnej dzisiaj technologii.
We współczesnym budżetowaniu – za którego początek przyjmuje się ustanowienie Deklaracji praw w 1689 roku1 przez Wielką Brytanię, która przyznaje parlamentowi2 zamiast królowi prawo do pobierania podatków – istnieje wiele metod tworzenia budżetów. Budżet Bazy Zerowej jest jedną z metod zarządzania budżetem, po raz pierwszy wykorzystaną w praktyce w 1973 roku przez stan Georgia w USA3. Wprowadzona przez prezydenta Jimmy’ego Cartera – gdy ten był jeszcze gubernatorem stanu – metoda nie sprawdziła się w praktyce, z uwagi na znaczący nakład pracy i czas wymagany na przygotowanie budżetu. Po wprowadzeniu licznych udoskonaleń budżetowanie od zera zostało z sukcesem wprowadzone przez Kongres USA w 1977 roku. Metoda została jednak porzucona przez prezydenta Ronalda Reagana w 1980 roku jako zbyt skomplikowana4. Od tego czasu ma swoich zwolenników i przeciwników – jednak wszyscy przyznają, że jej korzyścią jest drastyczne cięcie kosztów. W przedsiębiorstwach metoda doceniona została w trakcie kryzysu w 2008 roku jako narzędzie do znaczącej poprawy rentowności, które w optymistycznym scenariuszu pozwala obniżyć koszty sprzedaży, koszty ogólne i koszty administracyjne od 10 do 25% w trakcie pierwszych sześciu miesięcy od wprowadzenia5.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.