BPMN uniwersalnym językiem biznesu: bramka „ZŁOŻONA” – jej właściwości i zastosowanie
Bramka typu złożonego, czasami nazywana też bramką Complex, jest jednym z najbardziej skomplikowanych elementów modelu w standardzie BPMN 2.0. Dzieje się tak dlatego, że odpowiada ona na nietypowe potrzeby przy projektowaniu złożonych modeli procesów biznesowych, co w gruncie rzeczy sprowadza się do faktu, iż bramka typu złożonego jest kompilacją wszystkich wcześniej omówionych bramek (jeśli chodzi o ich logikę). Dodatkowo bramka złożona wprowadza tzw. warunki jej uruchomienia, co oznacza, że architekt, projektując model rozwiązania, może umieścić na ścieżce przepływu żetonu pewne warunki brzegowe, które powodują uruchomienie danej bramki (lub nie). Na Rysunku 1 zaprezentowano symbol bramki złożonej w standardzie BPMN 2.0.
Podstawowe właściwości bramki
Bramka złożona, tak jak w przypadku poprzednich bramek, może funkcjonować jako bramka decyzyjna lub bramka scalająca. W pierwszym przypadku jej funkcjonowanie będzie oznaczało, że jej zainicjowanie będzie przekierowywało żeton krążący w ramach procesu zgodnie z warunkami definicyjnymi związanymi z podjęciem konkretnej decyzji (lub wielu decyzji).
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.