Błędy przy korzystaniu z 8-procentowej stawki VAT na wyroby medyczne
Zastosowanie preferencyjnej, obniżonej stawki podatku VAT zmusza do spełnienia dodatkowych warunków, ustalanych dla poszczególnych towarów wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Tak jest również w przypadku dostaw wyrobów medycznych oraz innych produktów i materiałów związanych z rynkiem medycznym, które mogą korzystać z 8-procentowej stawki VAT.
Stosowanie 8-procentowej stawki podatku VAT wynika z brzmienia pozycji 105 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z art. 41 ust. 2 tej ustawy, zgodnie z którym stawkę obniżoną stosuje się do wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innych niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika i to niezależnie od przyjętego dla danego produktu numeru klasyfikacji PKWiU.
Powyższe ustalenia co do stawki 8% VAT oznaczają, że wyrób:
- musi zostać oznaczony jako wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych,
- w przypadku produktów innych niż wyroby medyczne – musi zostać wskazany w innej pozycji załącznika do ustawy o VAT jako wyrób,
dla którego znajduje zastosowanie obniżona stawka podatku VAT.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.