Będą zmiany w świadczeniu usług drogą elektroniczną
Opublikowano projekt zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Przewidywane zmiany obejmują szeroki zakres zagadnień, a w szczególności dotyczą internetowych usług pośrednich takich jak: caching, hosting i zapewnienie dostępu do internetu. Nowelizacja ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu ustawy.
Nowelizacja wdraża do polskiego systemu prawnego postanowienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. Reguluje ono:
- usługi zwykłego przekazu – polegające na transmisji w sieci telekomunikacyjnej informacji do odbiorcy usługi lub na zapewnieniu dostępu do internetu;
- usługi cachingu – polegające na transmisji informacji obejmującej automatyczne i krótkotrwałe pośrednie przechowywanie danych w celu przyspieszenia ponownego dostępu do nich na żądanie innego podmiotu;
- usługi hostingu – polegające na przechowywaniu informacji dostarczonych przez odbiorcę usługi i na jego żądanie (np. przetwarzanie w chmurze), usługi umożliwiające udostępnianie treści i informacji online, usługi przechowywania i udostępniania plików.
W szczególności rozporządzenie, a a za nim omawiana ustawa, nakłada na świadczących usługi drogą elektroniczną dodatkowe obowiązki chroniące użytkowników. Przy tym najwięcej zmian dotyczy bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek. To właśnie tacy przedsiębiorcy w pierwszym rzędzie, a następnie i inni świadczący internetowe usługi pośrednie powinni zapoznać się z ustawą.
Źródło:
- Projekt z 14 marca 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw – nr z wykazu prac legislacyjnych UC21; opubl. www.rcl.gov.pl
www.inforlex.pl
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.