As w rękawie - leasing
Leasing jako sposób finansowania inwestycji zadomowił się w polskich realiach gospodarczych i stał się obecnie pełnoprawnym źródłem finansowym. Struktura rynku leasingowego pokazuje, że największe sukcesy odnoszą firmy leasingowe, których właścicielami są banki zabezpieczające płynność finansowania działalności leasingowej.
Głównym rozróżnieniem leasingu jest podział na leasing operacyjny i finansowy (kapitałowy). Kryterium podziału jest tutaj prawo do amortyzowania przedmiotu leasingu. Jeśli przedmiot leasingu amortyzowany jest przez finansującego, mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym, jeżeli zaś amortyzacji dokonuje korzystający, leasing będzie miał charakter leasingu finansowego. Taki podział wynika z kryteriów określonych w prawie podatkowym i w Ustawie o rachunkowości.
Należy wspomnieć, że terminologia leasing operacyjny/finansowy ukształtowana w polskich realiach gospodarczych jest myląca, ponieważ w dużej mierze odnosi się do ujęcia podatkowego. Niestety, w większości wypadków leasing kwalifikowany podatkowo jako operacyjny de facto w ujęciu rachunkowym jest leasingiem finansowym.
„Operacyjność” leasingu jako pożądana cecha na gruncie podatkowym wynika z zaszłości historycznych, kiedy przy relatywnie wysokich stawkach podatku dochodowego przedsiębiorstwa osiągały wysoką tarczę podatkową. Wynika to z prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości raty leasingu, zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej. Niebagatelną zaletą jest również możliwość ujęcia w kosztach podatkowych wstępnej opłaty leasingowej. W odróżnieniu od kosztu amortyzacji, będącego pochodną stawki amortyzacji, który w wypadku samochodów nakazuje rozliczanie kosztu przez okres pięciu lat, zastosowanie leasingu pozwala na skomasowanie kosztów podatkowych w relatywnie krótszym okresie.
Aby zatem umowa leasingu spełniała warunki leasingu operacyjnego na gruncie prawa podatkowego, musi spełniać następujące wymagania:
- musi być zawarta na czas oznaczony, wynoszący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,
- suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiadać musi co najmniej wartości początkowej środków trwałych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.