Rozszerzono listę dokumentów, które powinny trafić do dokumentacji pracowniczej
Od 17 maja 2023 r. pracodawca ma obowiązek dołączać do dokumentacji pracowniczej nowe typy dokumentów. Jest to związane ze zmianami wprowadzonymi w Kodeksie pracy, tzw. dyrektywą rodzicielską i dyrektywą work-life balance.
W rozporządzeniu nowelizującym zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej wprowadzono obowiązek umieszczania w części B akt osobowych pracownika:
→ wniosku pracownika i odpowiedzi pracodawcy na wniosek pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy (art. 293 § 1 i 3 Kodeksu pracy),
→ wniosku pracownika i odpowiedzi pracodawcy na wniosek pracownika o wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem albo zastosowanie działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę (art. 294 § 3 i 4 Kodeksu pracy),
→ dokumentów dotyczących stosowania elastycznej organizacji pracy (art. 1881 Kodeksu pracy).
Zatem cała dokumentacja dotycząca stosowania elastycznej organizacji pracy, o której jest mowa w art. 1881 Kodeksu pracy, będzie przez pracodawcę przechowywana w części B akt osobowych pracownika, także jeżeli będzie ona dotyczyła np. ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy, o którym jest mowa w art. 142 Kodeksu pracy, albo stosowania systemu skróconego tygodnia pracy, o którym jest mowa w art. 143 Kodeksu pracy.
Ponadto pracodawca został zobowiązany do umieszczenia w dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy wniosków pracownika dotyczących ubiegania się i korzystania:
→ ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej (art. 1481 Kodeksu pracy),
→ z urlopu opiekuńczego (art. 1731 Kodeksu pracy).
Od 17 maja 2023 r. w dokumentacji pracowniczej powinna się również znaleźć zgoda pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia na zatrudnianie w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy i delegowanie poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 2 Kodeksu pracy).
Podstawa prawna
→ rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej – Dz.U. z 2018 r. poz. 2369; ost.zm. z 2023 r. poz. 879
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.