Pozycja kobiet w finansach
Wyniki badania opisane na łamach raportu Hays Poland „Kobiety na rynku pracy 2022” jednoznacznie pokazują, że w Polsce nadal nie można mówić o pełnej równości płci w sferze zawodowej. Dotyczy to zarówno trendów obserwowanych na całym rynku pracy, jak i w branży finansowo-księgowej. Co prawda, firmy coraz chętniej wdrażają politykę różnorodności i angażują się w inicjatywy zwiększające odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych. Jednak zmiany te albo zachodzą w zbyt wolnym tempie, albo ich rezultaty nie dla wszystkich są satysfakcjonujące.
Świat finansów przez długi czas pozostawał domeną mężczyzn, podobnie jak funkcje dyrektorów finansowych w firmach. Z kolei role specjalistyczne oraz kadra zarządzająca średniego szczebla – na przykład stanowiska głównych księgowych – pozostawały raczej domeną kobiet. Nierzadko mieliśmy okazję zaobserwować, że kobiety w obszarze finansów w dużej mierze pełnią rolę wsparcia procesów oraz samej kadry zarządzającej. Zdecydowanie rzadziej zajmują natomiast stanowiska, na których mogą realnie wpływać na funkcjonowanie organizacji czy budowania jej długofalowej strategii.
Chociaż w branży finansowej – tak jak i na całym rynku pracy – zachodzą pozytywne zmiany, to ich tempo dla wielu osób jest niesatysfakcjonujące. Wyniki badania Hays pokazują, że kobiety wykonujące profesje finansowo-księgowe nie tylko rzadziej od swoich kolegów pełnią funkcje kierownicze i zarządcze, ale również częściej od nich mierzą się w karierze z trudnościami wynikającymi z ich płci.
Finansistki częściej napotykają przeszkody
Według badania Hays Poland opublikowanego na łamach raportu „Kobiety na rynku pracy 2022”, 53 proc. kobiet i 28 proc. mężczyzn napotkało w swojej karierze przeszkody wynikające z ich płci. W przypadku osób pełniących funkcje na pograniczu finansów i księgowości, wyniki te są jeszcze mniej optymistyczne, bowiem z tym stwierdzeniem zgodziło się aż 63 proc. finansistek oraz 36 proc. finansistów. Jeśli wgłębimy się w dane, specjalistki i menedżerki częściej niż ich koledzy doświadczają sytuacji, w których ich możliwości zawodowe są determinowane przez stereotypy, nieświadome uprzedzenia czy praktyki dyskryminacyjne.
Odpowiedzi finansistek biorących udział w badaniu Hays wskazują, że doświadczają one przypadków faworyzowania mężczyzn (56 proc.), kierowania się stereotypami w podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu i awansie (51 proc.) oraz zakładania ich mniejszej dyspozycyjności (47 proc.). Kolejną zaskakującą statystyką jest fakt, że aż co trzecia specjalistka w dziedzinie finansów i księgowości jako przeszkodę wymieniła brak zaufania pracodawców do posiadanych kwalifikacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.