Zarządzanie kapitałem obrotowym netto – istota, cele, strategie oraz wpływ na płynność finansową
Jednym z podstawowych pojęć dla każdej osoby zarządzającej finansami przedsiębiorstwa jest kapitał obrotowy netto (z ang. working capital). Termin ten staje się szczególnie istotny w dynamicznych czasach dwucyfrowej inflacji, potencjalnej recesji, a także zawirowań geopolitycznych. Zarządzanie kapitałem obrotowym netto nie ułatwia również wciąż aktualna pandemia COVID-19 i związane z nią zaburzone łańcuchy dostaw. W świetle wymienionych uwarunkowań, konieczne staje się dobranie właściwej strategii zarządzania KON, tak by zapewnić firmie rzecz kluczową – płynność finansową.
Płynność finansowa jako podstawowy cel zarządzania KON
Podstawowy cel zarządzania kapitałem obrotowym netto to wspomniane wyżej zapewnienie płynności finansowej. Jest to kluczowy aspekt, który można mierzyć za pomocą różnych wskaźników, podobnie jak rentowność czy zadłużenie przedsiębiorstwa. Z płynnością wiąże się również pojęcie zdolności płatniczej czy wypłacalności. Terminy te należy wyraźnie rozróżnić:
→ zdolność płatnicza określa zdolność do natychmiastowej zamiany posiadanego majątku na środki pieniężne w stopniu, który umożliwia pokrycie wymagalnych zobowiązań w terminie;
→ wypłacalność określa zdolność firmy do terminowego regulowania ogółu zobowiązań z kapitału, jaki posiada, w określonych w umowach terminach wymagalności. Wypłacalność odnosi się przede wszystkim do długiego terminu;
→ płynność finansowa to zdolność przedsiębiorstwa do terminowego regulowania bieżących zobowiązań. Jest ona uwarunkowana posiadaniem płynnych aktywów. To z kolei określa zdolność płatniczą, głównie w krótkim okresie.
Podsumowując powyższe można zauważyć, że o płynności finansowej mówimy w kontekście krótkiego okresu, co oznacza, że nie zawsze gwarantuje ona wypłacalność firmy. Z drugiej strony również krótkotrwały brak płynności nie jest jednoznaczny z niewypłacalnością.
Istota kapitału obrotowego netto w przedsiębiorstwie
Kapitał obrotowy netto, zwany także kapitałem pracującym, jest definiowany na dwa sposoby:
( 1 ) w podejściu majątkowym jako różnica pomiędzy wielkością aktywów oraz pasywów bieżących lub
( 2 ) w podejściu kapitałowym jako różnica między kapitałami stałymi (suma długoterminowych źródeł finansowania majątku) a majątkiem trwałym.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.