Jak określić rzeczywistego właściciela należności – wyrok NSA
Przy określaniu, czy podmiot zagraniczny, któremu wypłacana jest należność (np. odsetki lub należności licencyjne), jest jej rzeczywistym właścicielem (ang. beneficial owner), należy stosować bezpośrednio umowy międzynarodowe. Mają one pierwszeństwo przed definicjami zawartymi w polskich ustawach o podatku dochodowym. W oparciu o treść tych umów należy ustalić, czy możliwe jest zastosowanie niższej stawki podatku u źródła – wyrok NSA z 12 sierpnia 2021 r., sygn. akt II FSK 126/19.
Stan faktyczny
Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (dalej: OZZ) zrzesza polskich twórców i producentów filmowych oraz inne podmioty, których działalność wiąże się z twórczością filmową. Działalność OZZ polega głównie na pobieraniu – zgodnie z przepisami prawa autorskiego – wynagrodzeń od użytkowników dzieł audiowizualnych i przekazywaniu tych wynagrodzeń, po dokonaniu odpowiedniej repartycji, twórcom. W ramach tej działalności OZZ współpracuje też z analogiczną instytucją zagraniczną (dalej: IZ) i w tym przypadku schemat działania jest następujący:
- inkasowanie należności od użytkowników,
- repartycja,
- przelew odpowiedniej kwoty na rachunek IZ,
- IZ dokonuje repartycji otrzymanej kwoty według swojego regulaminu,
- IZ wypłaca odpowiednie kwoty twórcom z kraju, na terenie którego działa.
OZZ nie otrzymuje informacji o tym, którzy twórcy zagraniczni otrzymali ostatecznie jaką kwotę. Kwestie te są zresztą sporne i przesądzanie tych sporów może być długotrwałe.
OZZ złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, pytając, czy jako płatnik CIT od kwoty przekazywanej na rzecz IZ ma prawo zastosować preferencyjną stawkę CIT wynikającą z umów międzynarodowych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (z reguły jest to stawka 5% albo 10% w miejsce przewidzianej w updop stawki 20%). Zdaniem OZZ stosowanie preferencyjnej stawki jest możliwe pod warunkiem okazania przez IZ certyfikatu rezydencji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 59% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.