Klastry jako narzędzie optymalizacji - Case study klastra ITCorner
Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej firm decyduje się na przystąpienie do klastrów i organizacji biznesowych. Co, poza wymianą wiedzy i doświadczeń, przynosi taka forma branżowej współpracy?
Efekt synergii – czy to działa?
Klastrami nazywamy organizacje zrzeszające przedsiębiorców z jednego lub pokrewnych sektorów gospodarki oraz uczelnie i ośrodki badawcze. Klastry dbają o interes firm członkowskich oraz wspierają je w podnoszeniu konkurencyjności, zwłaszcza międzynarodowej. W Polsce można szczególnie wyróżnić kluczowe klastry krajowe, czyli takie, które uznawane są za organizacje o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Tylko w tym roku na wsparcie kluczowych klastrów krajowych zostało przeznaczonych ponad 30 mln zł ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Żeby zostać klastrem, organizacja musi wykazać, że spełnia szereg wymogów, a zwłaszcza udokumentować, że sieciuje współpracę, w tym międzynarodową, między firmami i organizacjami członkowskimi. Ta współpraca jest możliwa, mimo pozornej konkurencyjności członków klastra, a wręcz powoduje efekt synergii. Podmioty zrzeszone w organizacjach biznesowych nierzadko decydują się na projekty, których nie mogłyby sfinansować samodzielnie lub nie miałyby wystarczającej wiedzy biznesowej lub technologicznej. Klastry pomagają swoim członkom również w mniej spektakularnych, ale kluczowych dla prowadzenia biznesu obszarach, jak szkolenia, wymiana wiedzy oraz działania w obszarze tzw. public advocacy, czyli dbania o interesy branży.
W niniejszym artykule analizie poddane zostaną korzyści i możliwości, jakie stwarza firmom przystąpienie do klastra, które zostaną poparte praktycznymi doświadczeniami autora, które na przestrzeni lat udało się zgromadzić pełniąc funkcję koordynatora w ITCorner, klastrze skupiającym 320 właścicieli i menedżerów firm związanych z IT, których łączy pasja do technologii i gotowość do wymieniania się doświadczeniami.
Wymiana wiedzy, nierzadko z kluczowych dla prowadzenia biznesu obszarów, niesie za sobą jednak spore wyzwanie. Ostatecznie na co dzień członkowie klastrów konkurują ze sobą o klientów i pracowników. Okazuje się jednak, że organizacja zbudowana na fundamentach wzajemnego zaufania jest w stanie obronić się przed takimi problemami, a firmy, pozornie konkurencyjne, mogą zyskać na tym biznesowo.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.