Franczyza bankowa finansowana kredytem
Artykuł poświęcony jest problematyce franczyzy bankowej finansowanej kredytem bankowym. Tego typu franczyza stanowi innowacyjne źródło finansowania banków komercyjnych (franczyzodawców) w formie opłat uiszczanych przez franczyzobiorców, zobligowanych do prowadzenia – w ramach zawartych umów franczyzowych – placówek bankowych. Dodatkowo, banki generują zyski z tytułu kredytów udzielonych franczyzobiorcom na otwarcie agencji bankowych. Z kolei, dla franczyzobiorców, franczyza bankowa stanowi szansę na udany biznes pod patronatem znanej marki.
W opracowaniu przedstawiono prawno-organizacyjne aspekty funkcjonowania franczyzy bankowej na rynku polskim. Przeprowadzono również analizę porównawczą wybranych ofert franczyzodawców bankowych. Pracę wieńczy charakterystyka mocnych i słabych stron krajowego rynku franczyzowego w branży bankowej.
Pojęcie franczyzy bankowej
Franczyza bankowa (której jednym z prekursorów w Europie jest Polska; Węcławski 2009, s. 383) kwalifikowana jest do umów nienazwanych. Oznacza ona system, dokonywanej w ramach zakładanych sieci placówek (agencji) bankowych, sprzedaży produktów i usług bankowych (takich jak: otwieranie rachunków ROR i oszczędnościowych, regulacja bieżących rachunków, realizacja przelewów, zakładanie lokat terminowych, przyjmowanie wniosków kredytowych oraz wniosków o wydanie kart płatniczych), oparty na ścisłej i ciągłej kooperacji między prawnie, organizacyjnie i finansowo wyodrębnionymi i niezależnymi podmiotami (tj. franczyzodawcą, którym jest bank oraz indywidualnymi franczyzobiorcami). W zamian za wynagrodzenie w formie opłat franczyzowych (obejmujących opłatę wstępną, opłaty bieżące oraz wpłatę na wspólny fundusz promocyjno-reklamowy) franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy licencję na korzystanie ze swojej marki (tzw. pakiet franczyzowy, w skład którego wchodzi pakiet praw własności przemysłowej i intelektualnej oraz podręcznik operacyjny, zawierający procedury i zasady prowadzenia przez franczyzobiorcę – we własnym imieniu i na własny rachunek – działalności, zgodnie z koncepcją franczyzodawcy). Franczyzodawca zobowiązuje się ponadto do udzielenia franczyzobiorcy wsparcia w prowadzeniu przez niego – pod auspicjami dawcy – placówki (agencji) bankowej. Wsparcie to może polegać m.in. na prowadzeniu wspólnych działań marketingowych, doradztwie i szkoleniu, obsłudze administracyjno-finansowej, pomocy w zakresie rekrutacji pracowników czy pomocy w wyborze odpowiedniej lokalizacji, budowie (ew. remoncie) lokalu oraz instalacji wyposażenia (pamiętać bowiem należy, że potencjalny franczyzobiorca może alternatywnie założyć nową działalność w ramach franczyzy bankowej lub też zmodyfikować już prowadzoną działalność). Franczyzodawca (bank) ponosi koszty opracowania i sprzedaży pakietu franczyzowego oraz rozwoju systemu franczyzowego.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.