Wykresy przebiegu w czasie
Wykresy przebiegu w czasie (ang. sparklines) są to bardzo specyficzne rodzaje wykresów. Zostały wprowadzone począwszy od Excela w wersji 2010 po to, by móc przedstawiać dane z jednej kolumny bądź z jednego wiersza w jednej komórce. Zazwyczaj służą do pokazywania pewnych trendów, zmian wielkości parametrów w pewnych okresach czasu. Nie służą one w żaden sposób do odczytywania dokładnych wartości tych parametrów, a jedynie do pokazania zależności między nimi w kolejnych okresach.
Wykresy przebiegu w czasie mogą być tworzone w jednej z trzech opcji:
- wykres liniowy (będzie on najlepszą opcją, jeśli mamy bardzo dużo danych),
- wykres kolumnowy (będzie on dobrą opcją, jeśli mamy mało danych: kilka, maksymalnie kilkanaście punktów danych),
- wykres zysku/straty.
Wstawianie wykresów przebiegu w czasie
Przykładowe dane, na bazie których będziemy chcieli stworzyć wykres przebiegu w czasie, pokazuje rysunek 1.
Są to pewne wartości uzyskane w różnych regionach, w różnych miesiącach jednego roku.
Aby wstawić wykres przebiegu w czasie, wystarczy wybrać na wstążce na karcie „Dane” jedną z ikon w grupie narzędzi „Wykresy przebiegu w czasie”: liniowy, kolumnowy, zysk/strata. Ikony te pokazuje rysunek 2.
Po wybraniu odpowiedniego typu wykresu przebiegu w czasie pojawi nam się okno, w którym musimy podać zakres danych, które mają być uwzględnione na wykresie oraz zakres lokalizacji, czyli komórkę, w której wykres przebiegu w czasie ma nam się pojawić. W przypadku naszych danych możliwe jest zaznaczenie wszystkich danych ze wszystkich regionów, natomiast w przypadku zakresu lokalizacji można zaznaczyć pięć komórek wynikowych (dla każdego regionu). Wtedy od razu uzyskamy wykresy przebiegu w czasie dla wszystkich regionów. Pokazuje to rysunek 3.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.