Jesienne wybory - wybierz fundusze europejskie!
Najbliższa jesień oznacza czas zmian nie tylko na arenie politycznej, ale również w kwestiach finansowania z funduszy europejskich. Zbliżająca się wielkimi krokami nowa perspektywa finansowa na lata 2021–2027 przyniesie wiele zmian w wydatkowaniu funduszy europejskich, o czym dowiemy się najwcześniej na początku przyszłego roku. Koniec obecnej perspektywy obfituje w konkursy nastawione na działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw, natomiast firmy nastawione na projekty inwestycyjne i infrastrukturalne mogą liczyć na finansowanie w postaci instrumentów zwrotnych. Niepewność, którą niesie przyszłość związana z funduszami, dla wielu przedsiębiorstw powinna stanowić motywację do podjęcia decyzji inwestycyjnych jak najwcześniej.
Konkursy krajowe i regionalne
W ramach konkursów regionalnych i krajowych przedsiębiorcy mogą wybrać szereg rozwiązań. W konkursach krajowych niezmiennie najwyższą pozycję zajmuje konkurs „Szybka Ścieżka”, którego realizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Konkurs odpowiada na potrzeby przedsiębiorców, którzy planują przeprowadzenie (samodzielnie lub w konsorcjum, np. z jednostką naukową) badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych.
Nowością w harmonogramie naborów wniosków z programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są dwa konkursy w ramach „Szybkiej Ścieżki”, których tematyka odnosi się do technologii kosmicznych oraz tworzyw sztucznych. Nowe rozwiązania są skierowane do wszystkich przedsiębiorstw lub konsorcjów (również z jednostkami naukowymi). Dofinansowanie w konkursach można uzyskać na realizację badań przemysłowych, prac rozwojowych (obowiązkowych w projekcie) oraz prac przedwdrożeniowych. Projekty mogą być realizowane we wszystkich województwach RP, również w woj. mazowieckim. Alokacja w ramach tych konkursów to w sumie pół miliarda złotych.
W konkursach regionalnych jednym z atrakcyjnych rozwiązań dla przedsiębiorców z centralnej Polski jest konkurs 2.3.1 Innowacje w MŚP w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. Poddziałanie to przeznaczone jest na wdrożenie wyników B+R, innowacyjnych produktów, ekoinnowacji, procesów wytwarzania produktów lub świadczenia usług. Do rozdania są 34 mln zł. Konkurs jest przeznaczony dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie można przeznaczyć na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych do działalności przedsiębiorstwa, jak również wdrożenie innowacyjnych produktów, procesów, usług oraz działań z zakresu ekoinnowacji. Jednym z warunków konkursów jest to, żeby projekty wpisywały się w jedną z regionalnych inteligentnych specjalizacji województwa łódzkiego. Tematyka specjalizacji to między innymi nowoczesny przemysł włókienniczy, zaawansowane materiały budowlane, medycyna, farmacja, kosmetyki, energetyka, innowacyjne rolnictwo, informatyka i telekomunikacja. Poziomy dofinansowania dla MŚP to do 55 proc. kosztów kwalifikowalnych, przy czym minimalna wartość dofinansowania to 200 tys. zł. Nabór wniosków trwać będzie do 6 września br.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 63% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.