Księgowi Przyszłości
9 czerwca – jak co roku – obchodziliśmy Dzień Księgowego. W tym dniu nie mogliśmy być nigdzie indziej niż w sercu polskiej księgowości, tzn. na Gali Finałowej ogólnopolskiego konkursu Księgowi Przyszłości, która odbyła się w salach Restauracji Endorfina Foksal w Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Wydarzenie – którego „Controlling i Rachunkowość Zarządcza” było partnerem – zostało połączone z obchodami Dnia Księgowego, które SKwP celebrowało po raz siódmy. Na Gali prowadzonej przez Tomasza Kammela pojawiły się najważniejsze osoby związane z polską rachunkowością: z ramienia Ministerstwa Finansów – tamtejszy sekretarz stanu p. Wiesław Janczyk, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej – Joanna Dadacz oraz główny księgowy resortu – Grażyna Urbaniak. Event ten uświetnili również prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce – p. Franciszek Wala, prof. dr hab. Zbigniew Luty – przewodniczący jury konkursu i Rady Naukowej SKwP, dr Teresa Cebrowska – wiceprezes SKwP, Zbigniew Żurek – przewodniczący Rady Pracodawców SKwP i wiceprezes Business Centre Club, Jadwiga Wojtas – dyrektor produkcji i rozwoju enova365 i członek jury oraz inni przedstawiciele SKwP, PTE, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i innych instytucji oraz organizacji branżowych.
Sam konkurs Księgowi Przyszłości był organizowany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firmę Soneta Sp. z o.o. – producenta oprogramowania do zarządzania i księgowości enova365. W tegorocznej, III edycji konkursu (II drużynowej) wzięło udział 1485 osób, które utworzyły 495 zespołów w trzech kategoriach: zawodowej, studenckiej oraz – po raz pierwszy w tym roku – uczniowskiej. Uczestnicy dwóch pierwszych grup startowali w pięciu etapach składających się z dwóch testów online oraz pracy finałowej i jej końcowej obrony. Same pytania konkursowe dotyczyły zagadnień związanych z rachunkowością, przepisami VAT, standardami pracy w księgowości, a także nowoczesnych technologii.
– W finale uczestnicy opracowali odpowiedź na sformułowane pytanie sytuacyjne, zadanie sytuacyjne, przy czym zadanie sytuacyjne było bardzo inteligentnie ułożone, bo szło w kierunku innowacyjnej gospodarki i wartości niematerialnych, know-how, a także źródeł i możliwości różnego finansowania – mówił prof. dr hab. Zbigniew Luty – przewodniczący jury konkursu.
W kategorii studenckiej I miejsce zajęła drużyna „SVAT” z UMCS, II miejsce wywalczyły studentki z drużyny „Wielbiciele rachunkowości” z UE w Poznaniu, a trzecie – studenci
z drużyny „Buchalter UG” z Uniwersytetu Gdańskiego. W kategorii drużyn zawodowych najlepsze okazały się „Księgowe tropicielki” z Gliwic. II miejsce na podium zajęły księgowe z drużyny „COMPUTANTIS” z Wrocławia, natomiast na III miejscu uplasowały się panie z drużyny „LSN_1” z Sopotu. Wśród uczestników szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się drużyna „Ekonomistki Żeromskiego” z Legnicy, II miejsce zajęła drużyna „Niezniszczalne” z Grybowa, a trzecie – drużyna „Trójeczka” z Wodzisławia Śląskiego. Nagrodami dla zwycięzców były vouchery turystyczne, bony szkoleniowe, publikacje książkowe, sprzęt IT oraz inne upominki ufundowane przez sponsorów.
– W tym konkursie musiałam wykazać się nie tylko umiejętnością kalkulacji, sporządzania bilansu, rachunku zysków i strat, ale także doradztwem, analizą rynku, a przede wszystkim musiałam umieć jak najkorzystniej doradzić, żeby biznes naszego klienta się rozwijał – tak swoje zmagania w konkursie podsumowała Katarzyna Zielonka, która zajęła II miejsce w kategorii zawodowej.
Gala Finałowa była połączona z występem artystycznym grupy Fair Play Crew oraz wykładem Anny Hejki (mianowanej podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jako Global Leader for Tomorrow) pt. „Dominujące trendy w biznesie. Jakie nowe wyzwania stają przed branżą księgową w związku z rozwojem technologii i przedsiębiorczości”. Jej przesłanie było dobitne: żyjemy w przyspieszającej rewolucji technologicznej zmieniającej paradygmaty gospodarki, polityki i mediacji. Mówiliśmy o Big Data, Internet of Things, Digital World, roli wartości niematerialnych i prawnych oraz nowym społeczeństwie, które buduje nową rzeczywistość. Wniosek nasunął się sam: Świat idzie w stronę technologii i przed tym nie ma ucieczki. (…) Non accept to status quo.
Na nowoczesność kładła więc nacisk sama nazwa konkursu. Księgowi przyszłości, księgowi jutra, którzy mają budować tę nową rzeczywistość z nowymi przedsiębiorstwami, nowymi przedsiębiorcami i w nowych realiach. Ta zmiana niesie za sobą konieczność rewizji zawodu księgowego. Robert Czuła – prezes Soneta Sp. z o.o., mówił: – Kiedyś najważniejsze w zawodzie księgowego było przesłanie deklaracji. Teraz to się zmieniło. Księgowy stał się doradcą finansowym, osobą, która świetnie porusza się po przepisach.
Jak słusznie zauważył Tomasz Kammel – 9 czerwca obchodziliśmy nie tylko Dzień Księgowego, ale również Światowy Dzień Przyjaciela. Księgowy jest (i będzie) bowiem najlepszym przyjacielem przedsiębiorcy.