Konsolidacja na przykładach
Obowiązkowi konsolidacji sprawozdań finansowych podlegają grupy kapitałowe zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości/MSSF. W praktyce stopień trudności konsolidacji sprawozdań finansowych zależy od: wielkości i struktury grupy kapitałowej, istnienia udziałów mniejszości (dotyczy sytuacji, w której grupa kapitałowa nie ma 100% kontroli nad jednostką zależną), zmian w strukturze grupy kapitałowej w danym roku obrotowym. Zależy również od rodzaju i charakteru transakcji dokonywanych między jednostkami należącymi do grupy kapitałowej w danym okresie sprawozdawczym (np. czy mamy do czynienia z zakupem usług, które w jednej spółce są przychodem, a w drugiej kosztem w bieżącym okresie, czy może spółki sprzedają między sobą aktywa, jak zapasy lub środki trwałe i realizują zyski/straty na tych operacjach).
Jeśli chodzi o strukturę grupy kapitałowej, można wyróżnić następujące sytuacje, które mają istotny wpływ na kształt skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
- nabycie jednostki stowarzyszonej,
- nabycie jednostki zależnej,
- zbycie jednostki stowarzyszonej,
- zbycie jednostki zależnej,
- zmiana statusu jednostki stowarzyszonej na zależną,
- zmiana statusu jednostki zależnej na stowarzyszoną,
- nabycie dodatkowego pakietu udziałów w jednostce zależnej – przed i po transakcji grupa kontroluje daną jednostkę, zmianie (zmniejszeniu) ulegają natomiast udziały mniejszościowe (niesprawujące kontroli) należące do udziałowców spoza grupy,
- zbycie części udziałów w jednostce zależnej – przed i po transakcji grupa kontroluje daną jednostkę, zmianie (zwiększeniu) ulegają natomiast udziały mniejszościowe (niesprawujące kontroli) należące do udziałowców spoza grupy.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.