Pełnomocnik w sprawach podatkowych
Uprawnienie strony do działania przez pełnomocnika, szczególnie gdy jest on profesjonalny, stanowi element prawa do obrony i korzysta ze szczególnej ochrony procesowej. Jest to szczególnie istotne w postępowaniu podatkowym ze względu na majątkowy charakter interesów podatnika oraz szczególną zawiłość tego typu spraw.
Instytucja pełnomocnictwa została uregulowana w rozdziale 3a działu IV ordynacji podatkowej „Pełnomocnictwo” i w porównaniu do poprzednio obowiązujących regulacji została znacznie rozbudowana. Ustawodawca zdecydował m.in., żeby każde z rodzajów pełnomocnictw przyjmujące formę dokumentu elektronicznego było uwierzytelniane za pomocą mechanizmów określonych w art. 20a ust. 1 albo 2 Ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne1, zgodnie z którymi identyfikacja użytkownika systemów teleinformatycznych następuje przez zastosowanie kwalifikowanego certyfikatu przy zastosowaniu zasad przewidzianych w Ustawie z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym2 lub dotyczącym profilu zaufania ePUAP. W artykule omówiono zasady dotyczące pełnomocnictw oraz ich rodzaje.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.