Podatek odroczony - ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Podatek dochodowy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, powinien zostać naliczony za okres, którego dotyczą przychody i koszty z nimi związane. W tym miejscu warto wspomnieć, że prawo bilansowe przyjmuje jedynie zasadę memoriału do ustalenia wysokości wyniku finansowego przedsiębiorstwa.
Prawo podatkowe dopuszcza również stosowanie metody kasowej. W myśl art. 37. ust. 1 ustawy o rachunkowości w związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości, jednostka tworzy rezerwę i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego jest podatnikiem. Zatem powstałe różnice w obliczeniu wyniku finansowego, czyli ustalenia momentu powstania przychodów lub kosztów podatkowych, zobowiązują podatnika do utworzenia rezerw lub aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Rozwiązanie to umożliwia przedstawienie w sprawozdaniu finansowym rzeczywiście powstałych przychodów i kosztów oraz ich modyfikacji ukazujących skutki podatkowe.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.