Co oznacza VAT-owska rewolucja dla systemów IT do zarządzania i księgowości?
Na początek aktualizacja do części pierwszej artykułu. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę opisującą zmiany w zakresie fakturowania.
Publikacja ta rozwiązała kilka niejasności m.in.:
- stosowanie nazw skróconych jest dopuszczalne;
- wyjaśniono, że przykładem kontroli biznesowej jest „dopasowywanie” do faktury dokumentów uzupełniających, takich jak zamówienie, umowa, dokument transportowy czy wezwanie do zapłaty;
- niektóre interpretacje zmian w zakresie fakturowania nakazywały umieszczanie na fakturze napisu „Faktura” zamiast „Faktura VAT”. W praktyce miało się to sprowadzić do modyfikacji wydruków faktur. MF ucięło spekulacje w tym zakresie – można nadal oznaczać faktury wyrazami „Faktura VAT”.
Wchodząca od 1 kwietnia 2013 r. część przepisów ustawy o VAT (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) również wiąże się z koniecznością uwzględnienia zmian w systemach do zarządzania i księgowości.
Przykładami są:
- modyfikacja art. 13 ust. 6, która daje podatnikowi możliwość dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zanim zarejestruje się jako podatnik VAT UE. Podatnik musi dopełnić tej formalności najpóźniej w momencie składania deklaracji podatkowej, aby móc zastosować stawkę 0%. Oznacza to, że systemy do zarządzania i księgowości nie mogą rygorystycznie wymagać wypełnienia prefiksu kraju sprzedawcy przy wystawianiu faktury oraz prefiksu kraju dostawcy przy wprowadzaniu faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Jednocześnie system powinien informować użytkownika o braku kodu kraju przy przeliczaniu deklaracji, gdyż brak kodu powoduje określone konsekwencje podatkowe dla przedsiębiorcy;
- wyższe stawki VAT na niektóre artykuły, m.in. z 8% do 23% wzrośnie stawka VAT na napoje, w których wykorzystywany jest napar kawy lub herbaty, czyli np. popularne latte czy cappuccino. Systemy do fakturowania, po podwyżce stawek VAT z 2011 r., są już wyposażone w mechanizmy ułatwiające wprowadzenie zmian w programie wynikających ze zmian stawek VAT. Podatnicy muszą jednak wprowadzić odpowiednie modyfikacje na kartach towarów, w cennikach i umowach.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 69% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.