Ceny transferowe: uwaga na zmiany
3 lipca 2013 r. zostało ogłoszone rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej „rozporządzenie”). Weszło ono w życie 18 lipca 2013 r. Rozporządzenie przynosi, wbrew pozorom, poważne zmiany, które należy uwzględniać zarówno przy planowaniu transakcji, jak przy jej dokumentowaniu. Poniżej omówiono kluczowe zmiany w tym zakresie.
Warto na wstępie zaznaczyć, że zmiany w rozporządzeniu podyktowane są przede wszystkim nowelizacją Wytycznych OECD1 z 2010 r. oraz Komunikatem Komisji Europejskiej2.
Najbardziej odpowiednia metoda
Wytyczne OECD wprowadziły zasadę, że proces wyboru metody szacowania cen zawsze powinien być prowadzony z uwzględnieniem zasady wyboru najlepszej metody dla konkretnej transakcji. Innymi słowy, proces ten powinien być poprzedzony analizą słabych oraz mocnych stron każdej z metod wprowadzonych Wytycznymi OECD. Przypomnijmy, że chodzi o następujące metody:
- porównywalnej ceny niekontrolowanej (metoda PCN),
- ceny odprzedaży,
- rozsądnej marży (metoda koszt plus),
- podziału zysków,
- marży transakcyjnej netto.
Rozporządzenie w poprzednim brzmieniu stanowiło, że w przypadkach, gdy możliwe jest zastosowanie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, stosuje się ją w pierwszej kolejności, przed innymi metodami określonymi w przepisach rozporządzenia, chyba że zastosowanie innej metody pozwoli ustalić ceny w transakcjach na poziomie bardziej zbliżonym do wartości rynkowej przedmiotu takiej transakcji i umożliwi dokładniejsze określenie dochodów podatnika. Treść tego przepisu wyraźnie wskazywała, że preferowaną przez władze podatkowe jest metoda PCN, która de facto jest najtrudniejsza w stosowaniu. Zapis ten był też w sposób oczywisty sprzeczny z Wytycznymi OECD. Po zmianie został on usunięty z rozporządzenia, należy zatem uznać, że nie istnieje hierarchia metod szacowania cen transferowych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.