Wykorzystanie MS Excel w analizie i kalkulacji pozycji zobowiązań
Arkusz kalkulacyjny jest narzędziem wyposażonym w wiele użytecznych funkcji finansowych umożliwiających samodzielne obliczanie spłat pożyczek i kredytów, z uwzględnieniem parametrów zmienności stóp procentowych. O ile typowy kredyt o stałych ratach kapitałowych nie nastręcza kłopotów analitycznych, o tyle model annuitetowy oraz zmienność stóp procentowych stanowią już wyzwanie. Dodatkowo w wielu przypadkach występują dodatkowe opłaty ponoszone na początku umowy, które również powinny być uwzględnione w kalkulacji.
W tym artykule zaprezentowano omówienie modelu kalkulacji stałych rat kapitałowo-odsetkowych oraz sposobu wydzielenia części kapitałowej i odsetkowej z uwzględnieniem zmienności stopy. Na koniec obliczymy efektywną stopę procentową, tak aby zgodnie z normami rachunkowości przedstawić ujęcie pożyczki (kredytu) według skorygowanej ceny nabycia.
Do obliczenia miesięcznej stałej opłaty – spłaty pożyczki (kredytu) wykorzystywana jest funkcja PMT, tak jak na Rysunku 1.
Aby sprawdzić układ arkusza według zastosowanych formuł, wystarczy uruchomić sekwencję skrótu klawiszowego CTRL + ~. Jak widać, formuła PMT wskazuje na argument stopy procentowej wyrażony w wartościach miesięcznych (podzielony przez 12), okres spłaty (5 miesięcy) oraz kwotę pożyczki.
W wyniku kalkulacji obliczyliśmy miesięczną opłatę na poziomie 20 250,69 zł.
Z punktu widzenia ujęcia takiej pożyczki w księgach kalkulacja opłaty nie pozwala jeszcze na wyliczenie stanu zaangażowania na każdy planowany miesiąc. W tym celu trzeba obliczyć harmonogram spłaty. Przede wszystkim będzie on miał funkcję kontrolną (jeśli jesteśmy pożyczkobiorcą) lub podstawę naliczania przychodów (jeśli jesteśmy pożyczkodawcą). W rezultacie powstanie układ jak na Rysunku 3.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.