Koszty jakości
Jakość produkowanych wyrobów coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, ponieważ dzięki niej firma może wyróżnić się wśród konkurencji na rynku i zyskać na nim przewagę, co prowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków przedsiębiorstwa. W tym celu wprowadza się system zarządzania jakością, który ma na celu poprawę i zapewnienie jakości produktów.
Funkcjonowanie tego systemu wiąże się z kosztami jego utrzymania, tzw. kosztami jakości. Ich identyfikacja, obserwacja i analiza są istotne, ponieważ dzięki nim można doprowadzić do poprawy efektywności funkcjonowania firmy. W celu kontrolowania i określenia kosztów zapewnienia jakości w firmie wprowadza się rachunek kosztów jakości, który dla każdego przedsiębiorstwa jest indywidualny i dostosowany do jego specyfiki. Głównymi zadaniami rachunku kosztów jakości są identyfikacja, pomiar, kontrola, analiza i prezentacja kosztów poniesionych na zapewnienie jakości w organizacji. Dzięki temu rachunkowi można zidentyfikować komórki w organizacji czy też procesy, które generują najwyższe koszty jakości i te, które mają największy wpływ na zapewnienie jakości wyrobów.
Klasyfikacja kosztów jakości
Istnieje wiele metod klasyfikacji, według których można prowadzić rachunek kosztów jakości. Jedną z nich jest podział na cztery grupy (Rys. 1.):
- Koszty zapobiegania – ponoszone jako nakłady na zapobieganie ewentualnym wadom produktów. Najbardziej popularnymi kosztami zapobiegania są szkolenia, testowanie, a także zapewnienie surowców i materiałów o wymaganej jakości.
- Koszty oceny – koszty ponoszone na określenie uzyskanej jakości wyrobów i porównanie jej z wymaganą. Jednym z głównych kosztów oceny jest koszt audytów dostawców czy też kontrola jakości wyrobów na etapie produkcji.
- Koszty błędów wewnętrznych – koszty błędów i wad wykrytych wewnątrz firmy przed dostarczeniem wyrobu do klienta. Przykładem są koszty napraw wad produktów oraz koszty utylizacji.
- Koszty błędów zewnętrznych – koszty błędów i wad wykrytych na zewnątrz firmy, po dostarczeniu produktów do klienta. Przykładem mogą być koszty reklamacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 65% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.