Czy contract manufacturing może być opłacalny?
Contract manufacturing obejmuje zlecanie części lub całości produkcji stronom trzecim. Może to być na przykład element przyszłego wyrobu gotowego lub pełny produkt. W obecnych czasach firmy outsourcingowe nie tylko specjalizują się w samej produkcji, ale również oferują usługi w dziedzinie projektowania, produkcji, składania elementów w całość oraz dystrybucji.
Jak widać, zakres możliwej współpracy jest szeroki. Im większy i bardziej ścisły obszar współpracy, tym korzystniejsze warunki finansowe dla zleceniodawcy, jednak w praktyce w grę wchodzi też wiele innych aspektów.
Powszechna praktyka outsourcingu
Warto zauważyć, że outsourcing usług jest stosowany w praktyce od lat. Można zlecić na zewnątrz prowadzenie ksiąg rachunkowych, spraw kadrowo-płacowych i wielu innych procesów usługowych. Powszechną praktyką jest zlecanie na zewnątrz usług back office, a więc usług, które nie mają kluczowego znaczenia dla podstawowej działalności zlecającej organizacji. Sprawa wygląda jednak inaczej, jeśli przedmiotem outsourcingu są procesy ściśle powiązane z podstawową działalnością, a do procesów tych zalicza się produkcję. Wszak to od jakości, terminowości oraz optymalnej wielkości produkcji zależy byt organizacji. W związku z tym, aby zapewnić wymienione cechy produkowanych wyrobów, zleceniodawca powinien wdrożyć wiele mechanizmów kontrolnych. Umowa o współpracy powinna zawierać odpowiednie klauzule w zakresie:
- zapewnienia jakości i terminowości usług/ produkcji,
- możliwości kontrolowania powyższych parametrów przez zlecającego,
- konsekwencji finansowych (kar umownych) w przypadku niewywiązywania się z warunków współpracy zawartych w umowach.
Pozbycie się wszystkich problemów?
Wydaje się, że zlecanie produkcji na zewnątrz to istotna korzyść dla zleceniodawcy, który nie musi utrzymywać własnych pracowników oraz parku maszynowego (hali produkcyjnej) czy sporych powierzchni magazynowych. Zleceniodawca redukuje w ten sposób koszty stałe utrzymania siły roboczej i mocy produkcyjnych, „przekształcając” je w koszty zmienne, uzależnione od wielkości produkcji. Wielu zleceniobiorców działa w krajach, w których jest dostępna tania siła robocza oraz infrastruktura produkcyjna, przy minimalnych regulacjach chroniących pracowników, jak ma to miejsce w Polsce, gdzie wyłącznie stali pracownicy są otoczeni szeroką opieką na podstawie Kodeksu pracy.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.