Wywiad gospodarczy, czyli jak sprawdzić, czy kontrahent jest wypłacalny
Konieczność dostępu do informacji wymusza ciągły postęp w sposobach ich pozyskiwania. Przedsiębiorstwa w celu utrzymania swojej pozycji rynkowej są zmuszone monitorować działania konkurentów oraz kontrahentów. Jednym z narzędzi, które służy do pozyskiwania informacji, jest wywiad gospodarczy.
W piśmiennictwie wywiad gospodarczy definiuje się jako „zespół działań polegających na poszukiwaniu, przetwarzaniu i rozpowszechnianiu (w celu jej wykorzystania) informacji przydatnej podmiotom gospodarczym”1. Wywiad taki, zwany również „białym”, pozyskuje informacje ze wszelkich źródeł powszechnie dostępnych (jawnych), tj. takich, które nie są prawnie chronione. Stąd też wszystkie działania realizowane w ramach „białego” wywiadu gospodarczego realizowane są w sposób legalny.
W Polsce źródłem takich informacji mogą być w szczególności:
- Krajowy Rejestr Sądowy,
- Biura Informacji Gospodarczych,
- Biuro Informacji Kredytowych,
- Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.
Bardzo dużo przydatnych informacji można znaleźć również w sieci. Analiza wpisów internetowych pozwala przykładowo ustalić, czy w danym przedsiębiorstwie prowadzi się rekrutację pracowników, czy też przeprowadza zwolnienia. Istnieją również portale, na których pracownicy wymieniają się informacjami na temat warunków pracy w danej firmie. Analizując takie wpisy, poza oceną kultury korporacyjnej przedsiębiorcy można również wyłapać wiele przydatnych informacji na temat realizowanych kontraktów oraz ogólnej sytuacji finansowej. Przeważnie możliwe jest również ustalenie, czy dany przedsiębiorca reguluje swoje zobowiązania w terminie. Źródłem takich informacji mogą być na przykład giełdy wierzytelności, na których wystawione są przeterminowane zobowiązania.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.