Biegły rewident to zaufanie i klucz do sukcesu! Jak dobrze wybrać?
Druga połowa roku to bardzo dobry czas, aby spółki zobligowane do badania swoich sprawozdań finansowych, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, zastanowiły się nad wyborem biegłego rewidenta. Ustawa o rachunkowości nie wskazuje terminu, w jakim należy wytypować biegłego rewidenta i zawrzeć z nim umowę, ale wybór podmiotu uprawnionego do zbadania rocznego sprawozdania finansowego jednostki oraz podpisanie stosownej umowy powinny odbyć się w takim terminie, który umożliwi tej osobie przeprowadzenie niezbędnych czynności związanych z audytem.
Do badania sprawozdania finansowego najlepiej przystąpić przed dniem bilansowym. Rozpoczęcie właściwego badania poprzedza wiele prac, takich jak ocena systemu rachunkowości i kontroli wewnętrznej w jednostce, rozpoznanie kluczowych pozycji sprawozdania finansowego oraz identyfikacja związanego z nimi ryzyka. Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych często dzielą zakres swoich prac na dwa etapy: badanie wstępne, które przeprowadzane jest najczęściej w ostatnim kwartale roku obrotowego jednostki, oraz tzw. badanie właściwe, które odbywa się już po dniu bilansowym. Istotne z punktu widzenia badania sprawozdania finansowego jest rozpoczęcie go przed inwentaryzacją roczną, gdyż biegły rewident zobligowany jest do obserwacji procesu spisu z natury, o czym spółki często zapominają. Odpowiednio wcześniejszy wybór biegłego rewidenta ułatwi prawidłowe i terminowe przygotowanie sprawozdania finansowego przez jednostkę, a także umożliwi właściwe zaplanowanie badania oraz przeprowadzenie badania wstępnego. To z kolei pomoże zidentyfikować ryzyka i wyeliminować błędy przed ostatecznym terminem przygotowania rocznego sprawozdania.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.