Ekonomiczna wartość dodana (Economic Value Added, EVA)
Metoda pomiaru wartości firmy bazująca na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt. Obliczenie EVA jest dość skomplikowane, gdyż konieczne jest stosowanie korekt, aby przełożyć wyniki księgowe przedsiębiorstwa na wyniki ekonomiczne. Pierwszym krokiem jest korekta zysku operacyjnego netto o naliczony podatek dochodowy, co odzwierciedla zamianę zysku księgowego na ekonomiczny. Drugi krok to zamiana wartości księgowej kapitałów na wartość ekonomiczną (kapitał to w tym ujęciu suma kapitałów własnych i zobowiązań odsetkowych, a koszt to średnia ważona kosztów dwóch wyżej wymienionych składników bilansu).
EVA = NOPAT – WACC × KAPITAŁ
gdzie:
NOPAT (Netto Operation Profit after Tax) – zysk operacyjny netto po opodatkowaniu,
WACC (Weight Avarage Cost of Capital) – koszt kapitału, obliczany jako średnia ważona kosztu długu odsetkowego oraz kosztu kapitału własnego przedsiębiorstwa,
KAPITAŁ – kapitał rozumiany jako suma kapitałów własnych oraz długu odsetkowego.
Ponadto istnieje wiele innych korekt, Stern Stewart (którego EVA jest zastrzeżonym znakiem towarowym) wyznaczył ich aż 164, z czego w praktyce stosuje się od pięciu do dziesięciu, w zależności od przedsiębiorstwa, najczęściej w obszarach: badania i rozwój, amortyzacja, inwestycje strategiczne oraz podatki. EVA stanowi szkielet kompleksowego zarządzania finansami oraz jest centralnym ogniwem łączącym ekonomiczne wyniki firmy z systemem wynagrodzeń pracowniczych. Łącząc interesy właścicieli z interesami pracowników poprzez system premiowy, EVA wyzwala innowacje, kreatywność oraz chęć do efektywnej pracy.