Krajowe i międzynarodowe regulacje rachunkowości
Zakres funkcjonowania podmiotów gospodarczych nie ogranicza się jedynie do terytorium kraju, na którym funkcjonują. Do współpracy gospodarczej, wymiany towarów, usług dochodzi również między podmiotami funkcjonującymi na międzynarodowym rynku. Rodzi się więc potrzeba otrzymania pewnych i rzetelnych informacji o sytuacji finansowej jednostek gospodarczych.
Regulacje prawa bilansowego
Informacja ta stanowi podstawę do analizy ekonomicznej, a w tym analizy finansowej. Najwiarygodniejszym źródłem informacji jest dokumentacja księgowa. Stan ten wymusił stworzenie zaleceń standaryzujących na skalę międzynarodową kwestię sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Odpowiedzią było opracowanie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej MSR), a następnie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)1.
Następnie na mocy Rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości Polska była zobligowana do zastosowania MSR dla wybranych podmiotów gospodarczych. W konsekwencji wymusiło to dostosowanie krajowych przepisów w zakresie prezentacji informacji sprawozdawczej w 2004 r. i zmiany ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie. Zmienione regulacje prawne nałożyły możliwość (od 2005 r.) i obowiązek (od 2007 r.) sporządzania sprawozdań finansowych przez wszystkie spółki notowane na giełdach krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zgodnie z przyjętymi MSSF.
Obecnie podmioty, które muszą sporządzić sprawozdanie finansowe, zgodnie z MSR/MSSF to:
- jednostkowe sprawozdania finansowe emitentów papierów wartościowych, zarówno ubiegających się, jak i dopuszczonych do publicznego obrotu w Polsce lub obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
- jednostkowe sprawozdania finansowe jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, w której jednostka dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodne z MSR/MSSF;
- skonsolidowane sprawozdania finansowe jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej, a której jednostka dominująca wyższego szczebla sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR/MSSF;
- skonsolidowane sprawozdanie finansowe emitentów wyłącznie dłużnych papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu w Polsce lub do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które to podmioty, zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, mają obowiązek, począwszy od 2007 r. sporządzania sprawozdań zgodnie z MSR/MSSF i związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.