Kontrola realizacji planu cash flow
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że rachunek przepływów pieniężnych jest wiarygodnym źródłem informacji o rzeczywistej sytuacji organizacji, niezależnie od stosowanych zasad rachunkowości, tzn. nie jest podatny na zabiegi czysto księgowe, co jest „wadą” bilansu oraz rachunku zysków i strat.
Rachunek przepływów pieniężnych jest elementem sprawozdania finansowego, jeśli zgodnie z ustawą o rachunkowości obowiązek jego sporządzenia spoczywa na jednostce. Niezależnie od wymogów zewnętrznych rachunek przepływów pieniężnych powinien być stosowany dla celów wewnętrznych, a konkretnie jako element rachunkowości zarządczej. Planowanie przepływów pieniężnych w organizacji jest zawsze kluczowym elementem planowania finansowego. Nie ulega wątpliwości, że z jednej strony planowane przepływy są konsekwencją innych planów organizacji, a z drugiej ich zaplanowanie pozwala projektować kolejne działania, jakie organizacja zamierza podjąć (np. plany inwestycyjne wymagające nakładów finansowych). Zwykle jednak sytuacja wygląda tak, że jeśli jednostka nie sporządza rachunku przepływów pieniężnych dla celów zewnętrznych, jego rola dla celów wewnętrznych (zarządczych) jest niedoceniana. Innymi słowy, nikt nie pochyla się nad potrzebą planowania finansowego, w tym planowania gotówki, jeśli w jednostce nie ma praktyki sporządzania jakiegokolwiek rachunku przepływów pieniężnych.
Z planowaniem przepływów pieniężnych (cash flow) ściśle związane jest pojęcie budżetowania. Budżet to prognoza/plan wyszczególniający następujące elementy:
- ilość środków, których uzyskania jednostka się spodziewa,
- ilość środków potrzebnych w danym okresie na sfi nansowanie planowanych działań.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.