Jednostka zależna za granicą – jak uwzględnić w procesie konsolidacji?
Zgodnie z polską Ustawą o Rachunkowości oraz Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, grupy kapitałowe są zobligowane do sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Jak wiadomo, skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie sprowadza się wyłącznie do zagregowania danych finansowych poszczególnych jednostek.
Taka agregacja stanowi punkt wyjścia do dalszych czynności mających na celu sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Istotną częścią procesu konsolidacji jest wyliczenie i dokonanie prawidłowych korekt konsolidacyjnych, których celem jest wygenerowanie finalnych danych skonsolidowanych. Jeśli wszystkie jednostki wchodzące w skład grupy kapitałowej mają siedzibę na terytorium Polski, wówczas raportują swoje dane jednostkowe w polskiej walucie. Często zdarza się również, iż jednostki zarejestrowane za granicą (np. na Cyprze) przedstawiają swoje dane finansowe do konsolidacji w walucie polskiej. W takich okolicznościach nie ma problemu z poddaniem danych jednostkowych agregacji, czyli pierwszemu etapowi w procesie konsolidacji. Sytuacja się komplikuje, gdy jednostka zależna raportuje swoje dane w walucie obcej.
Zasady konsolidacji sprawozdań finansowych reguluje nie tylko Ustawa o Rachunkowości, ale także Rozporządzenie Ministra Finansów z 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych. W skali międzynarodowej kwestie konsolidacji są uregulowane przez stosowne Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowej.
Jeśli chodzi o zasady przeliczania sprawozdań finansowych wyrażonych w walutach obcych na walutę polską, kwestie te są uregulowane szczegółowo w powołanym Rozporządzeniu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.