Cloud computing a podatek VAT
Biuro w chmurze wydaje się świetnym rozwiązaniem biznesowym oraz operacyjnym. Pojawia się jednak sporo wątpliwości dotyczących naliczania podatku VAT. Kłopotliwe może się okazać miejsce rozliczenia podatku, a także odmienna od standardowej metoda składania właściwych deklaracji podatkowych.
Model biznesowy usługi „chmury danych” polega na udostępnieniu nabywcy przestrzeni na serwerach usługodawcy w połączeniu z możliwością korzystania z pakietu usług dodatkowych (zabezpieczenia przechowanych danych, obsługi IT, consultingu, usług prawnych). Głównym celem chmury jest przeniesienie informacji przechowywanych pierwotnie na serwerach, w pamięci komputerów lub na innych jednostkach stacjonarnych i przenośnych usługobiorcy do serwerów usługodawcy. Chmura pełni, co do zasady, funkcję zabezpieczenia informacji przed usunięciem lub zniszczeniem, stanowi też rozszerzenie ograniczonego zasobu pamięci dyskowej usługobiorcy.
Usługa bazująca na zapewnieniu nabywcy wirtualnego dysku powoduje, że trudno ustalić materialne miejsce świadczenia usługi. Polski nabywca, zawierając umowę z polskim, europejskim lub pozaeuropejskim kontrahentem, korzystać może bowiem z przestrzeni dyskowej udostępnionej mu na serwerach znajdujących się w innym państwie niż siedziba usługodawcy – np. w Rosji, USA, Chinach czy też w okolicy koła podbiegunowego (ze względu na łatwiejsze chłodzenie systemów).
Usługa dostępna jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla konsumentów krajowych czy zagranicznych. Jej powszechność powoduje tym większe problemy z prawidłowym rozliczeniem podatku VAT.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.