Czy czeka nas rewolucja w podejściu do konsolidacji według MSSF
Zgodnie z Regulacją MSR wydaną przez Unię Europejską w 2002 r.wszystkie spółki notowane lub ubiegające się o notowania na rynkach regulowanych w EWG (na którą składają się rynki UE oraz Lichtenstein, Islandia i Norwegia), a także banki i instytucje o charakterze powierniczym mają obowiązek sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (w skrócie MSSF).
Raport roczny za rok 2010 opublikowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie informuje, że na rynku głównym w roku 2010 były 373 spółki polskie oraz 27 zagranicznych. W czerwcu liczba to urosła do 4161 o łącznej kapitalizacji 823,919 mln złotych. Zdecydowana większość z tych podmiotów to grupy kapitałowe przygotowujące sprawozdania skonsolidowane. Te właśnie jednostki powinny być szczególnie zainteresowane zmianami, jakie miały niedawno miejsce w MSSF.
12 maja 2011 roku Rada MSR, we współpracy z amerykańską Radą FASB (ang. Financial Accounting Standards Board) opublikowały pakiet pięciu nowych lub zmienionych standardów konsolidacyjnych. W ramach „pakietu pięciu”, jak nazywane są powszechnie w literaturze nowe standardy, ukazały się:
- MSSF 10 Skonsolidowane sprawozdania finansowe, który zastąpi MSR 27 oraz interpretację SKI 12,
- MSSF 11 Wspólne porozumienia,
- MSSF 12 Ujawnienia udziałów w innych jednostkach,
- MSR 27 (zmieniony w 2011 r.) – skorygowany z uwagi na przesunięcie zagadnień konsolidacyjnych do MSSF 10, ale nadal obejmujący tematykę jednostkowych sprawozdań finansowych inwestora,
- MSR 28 (zmieniony w 2011 r.) – skorygowany zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez MSSF 10 oraz MSSF 11.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.