Audyt legalności oprogramowania
Podstawowym ryzykiem używania oprogramowania przez przedsiębiorcę jest racjonalnie uzasadnione przekonanie o jego legalności, które świadczy m.in. o szacunku dla prawa własności intelektualnej innego podmiotu. To przekonanie jest budowane przez szereg czynników, do których niewątpliwie należą: ład organizacyjny IT, strategiczne zarządzanie IT, zasobami i ryzykiem, stosowanie w informatyce zasad governance – risk – compliance (GRC). Najlepszy sposób uzyskania niezależnego zapewnienia o legalności oprogramowania stanowi przeprowadzenie audytu w tym zakresie.
Program komputerowy jako przedmiot ochrony
Odnosząc się do przedmiotu ochrony oprogramowania komputerowego, należy wskazać trzy typowe zjawiska naruszenia prawa własności intelektualnej. Są nimi: fałszowanie, plagiat i piractwo. Na podstawie badań BSA w 2015 r. 39% oprogramowania zainstalowanego na komputerach na całym świecie w 2015 r. nie jest objęte właściwą licencją, co stanowi tylko niewielki spadek z 43% w poprzednim badaniu globalnym BSA z 2013 r. (oficjalna strona BSA). Celem niniejszego artykułu jest wskazanie praktycznych rad w zakresie audytu legalności oprogramowania, który to ostatecznie powinien dawać przedsiębiorcy racjonalne zapewnienia o zgodności działań z prawem.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 92% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.