Polski Ład skomplikuje CIT
Szeroko dyskutowany projekt Polskiego Ładu wprowadza spore zmiany wpływające na rozmaite aspekty podatkowe, zaś skala nowelizacji jest tak duża, że można mówić o zasadniczym przemodelowaniu funkcjonującego sytemu. W artykule przedstawiamy przegląd wybranych zmian, jakie od 2022 r. dotkną podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
Większość z planowanych zmian będzie dla podatników CIT niekorzystna, wbrew temu, co komunikuje Ministerstwo Finansów, przedstawiając Polski Ład jako „historyczną obniżkę podatków”. Nastąpi rozszerzenie zakresu opodatkowania i nałożenie dodatkowych obowiązków, co wpłynie na dalszą komplikację rozliczeń. Dla podatników CIT nadchodzący rok oznacza wzrost ryzyka podatkowego.
Nowy podatek o charakterze przychodowym
Na szczególną uwagę zasługuje zmiana, którą dodano już po zakończeniu konsultacji społecznych nad projektem. Chodzi o nowy podatek o charakterze przychodowym (w projekcie używa się określenia „minimalny podatek dochodowy”). W praktyce oznacza to, że prowadzenie biznesu ze stratą i tak będzie wiązało się z ponoszeniem ciężarów w CIT.
„Minimalny podatek dochodowy” będzie nałożony na podatników, którzy:
- ponoszą stratę ze źródła innego niż zyski kapitałowe albo
- osiągnęli udział dochodów w przychodach ze źródła innego niż zyski kapitałowe, niższy niż 1%.
Wbrew zapewnieniom MF, nowa danina obejmie nie tylko duże międzynarodowe korporacje. Jej ciężar mogą ponieść także niewielkie rodzinne spółki, gdyż przepisy nie wprowadzają żadnych progów kwotowych czy ograniczeń związanych z wielkością podmiotu lub formą prawną prowadzonej przez niego działalności. Na skutek interwencji Ministra Aktywów Państwowych, wyłączenia przewidziano jedynie dla spółek o specyficznym profilu działalności (w praktyce będą to głównie spółki Skarbu Państwa). „Zwyczajny” biznes nie może liczyć na taryfę ulgową.
Stawka podatku wyniesie 10%, zaś podstawę opodatkowania stanowić będzie 4% wartości przychodów innych niż zyski kapitałowe. Dodatkowo, do tej podstawy zostaną dodane wydatki ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych w związku z kosztami finansowania dłużnego oraz kosztami usług niematerialnych, poręczeń oraz opłat licencyjnych. Podstawę opodatkowania zwiększy też wartość odroczonego podatku dochodowego związanego z ujawnieniem wartości niematerialnej i prawnej niepodlegającej dotychczas amortyzacji, a także część kosztów usług niematerialnych ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych lub pochodzących z tzw. rajów podatkowych.
Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że zapłacony podatek przychodowy będzie można odliczyć od płaconego CIT w trzech kolejnych latach podatkowych.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.