Wykresy wodospadowe w praktyce
Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.
Jeśli myślimy o wykresach jako narzędziu w programie MS Excel, to trzeba przyznać, że w ostatnich wersjach zostało ono mocno rozbudowane. Pojawiły się nowe opcje, ale przede wszystkim dodano nowe typy wykresów. Jednym z nich jest wykres wodospadowy (czasami nazywa się go także kaskadowym, mostowym bądź schodkowym). Możemy znaleźć ten wykres, począwszy od Excela w wersji 2016.
Kiedy stosować wykres wodospadowy?
Najczęściej stosujemy wykres wodospadowy wtedy, gdy chcemy pokazać wpływ różnych wartości (zarówno dodatnich, jak i ujemnych) na pewną wartość końcową. Najprostszym przykładem może być pokazanie, jaki wpływ na łączną roczną sumę wydatków miały wydatki poniesione w poszczególnych miesiącach. Aby taki wykres przygotować, musimy mieć odpowiednie dane (wysokość wydatków w poszczególnych miesiącach) oraz wiersz z sumą wydatków na końcu. Dane takie pokazane są na Rysunku 1.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.