Kobiety w finansach. Kompetencje i różnorodność
W środowisku biznesowym nie brakuje prób określania różnic, które cechują style zarządzania kobiet i mężczyzn. Wiele z nich wynika z kierowania się stereotypami. Tymczasem z doświadczeń ekspertów rynku pracy wynika, że skuteczność w zarządzaniu nie ma płci, a pracodawcom charakteryzującym się równym traktowaniem pracowników łatwiej jest pozyskać i zatrzymać wykwalifikowanych specjalistów. Branża finansowa okazuje się jednak kobietą – realizacja potencjału pań opłaca się firmom, a zatrudnionym specjalistkom daje szansę na rozwój.
W stosunku do 15 proc. kobiet zarządzających firmami w zeszłym roku, w tegorocznych wynikach badania Hays „Kobiety na rynku pracy 2019” odsetek ten wzrósł do 18 proc. W branży finansowej wyniki są jeszcze lepsze, ponieważ 20 proc. respondentów wskazało, że osobą zarządzającą w ich obecnym miejscu pracy jest kobieta.
Podobną tendencję jak w przypadku stanowisk zarządczych obserwujemy w tym roku również na stanowiskach menedżerskich. Choć nadal dla większości pracowników w Polsce bezpośrednim przełożonym jest mężczyzna (54 proc.), to odsetek pań na stanowiskach kierowniczych zwiększył się o 7 punktów procentowych względem zeszłego roku. W branży finansowej kobiety już teraz stanowią połowę kadry menedżerskiej. Co ciekawe, panie dominują również w strukturze zespołów specjalizujących się w finansach.
Wskaźniki ekonomiczne pokazują, że sytuacja kobiet na polskim rynku – w porównaniu do wielu innych państw – jest coraz lepsza. Obserwacje trendów w środowisku biznesowym potwierdzają także, że coraz więcej świetnie wykształconych menedżerek odważnie buduje karierę – nie tylko w Polsce, ale również globalnie. Wiele zmienia się również w świadomości pracodawców, którzy dostrzegają zalety różnorodności. Pozwala to na lepsze planowanie sukcesji i rozwoju talentów w firmach, a kobietom – na mierzenie się z wyzwaniami, które jeszcze kilka lat temu wydawały się dla nich nieosiągalne.
Satysfakcja z zajmowanego stanowiska
Z tegorocznego badania Hays Poland wynika, że kobiety są w podobnym stopniu zadowolone z zajmowanego obecnie stanowiska jak mężczyźni. Ten pozytywny trend obserwujemy od zeszłego roku. Wcześniej odsetek kobiet deklarujących swoje zadowolenie z zajmowanego stanowiska był niższy niż w przypadku mężczyzn.
Odsetek kobiet w branży finansowej deklarujących niezadowolenie z zajmowanego stanowiska jest nieznacznie wyższy od średniej rynkowej. Może to częściowo wynikać z faktu, że wiele pełnionych przez kobiety funkcji finansowych wciąż rozpatrywanych jest w kategorii wsparcia biznesu. Jednocześnie jednak coraz częściej mamy do czynienia z kobietami zajmującymi strategiczne stanowiska dyrektorów finansowych, controllerów i doradców finansowych, mających realny wpływ na strategię rozwoju przedsiębiorstw.
Z roku na rok kobiety mają także coraz większy apetyt na sukces. W tym roku częściej niż mężczyźni wskazywały one stanowisko dyrektorskie jako oznaczające dla nich sukces. To duża zmiana względem ubiegłych lat, kiedy to stanowiska liderów, dyrektorów i zarządzających wskazywane były najczęściej przez panów, podczas kiedy panie ograniczały swoje aspiracje do ról specjalistycznych, menedżerskich i związanych z kierowaniem niewielkim zespołem.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 60% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.