Jak przez wynajem biura zoptymalizować koszty firmowe?
Istnieje wiele sposobów na optymalizację firmowych kosztów. Przedsiębiorcy korzystają z gotowych, bezpłatnych programów z branży IT, kupują używany sprzęt czy oferują pracownikom szkolenia za pośrednictwem Internetu. Innym rozwiązaniem jest przemyślana decyzja o wynajmie powierzchni na siedzibę firmy – obecnie jednym z najsilniejszych trendów jest elastyczny wynajem biur serwisowanych. Jednak to niejedyna możliwość. Jak wygląda rynek powierzchni biurowych w Polsce i co należy brać pod uwagę, wybierając miejsce do prowadzenia firmy?
Powierzchni biurowych jest coraz więcej
Rynek wynajmu powierzchni biurowej w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Jak wynika z badań firmy doradczej Savills, w ubiegłym roku w naszym kraju było ponad 10 mln mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego większość, bo aż 5,4 mln mkw., znajdowało się w Warszawie1.
Ponadto w 2018 r. do użytkowania oddanych zostało 744 tys. mkw. nowych powierzchni biurowych, a 1,6 mln mkw. pozostawało w budowie. Jak czytamy w raporcie Rynek biurowy w Polsce. Maj 2019 firmy Jones Lang LaSalle, w pierwszym kwartale 2019 r. wolumen transakcji powierzchni biurowych w naszym kraju wyniósł 130 500 mkw.2
Wymagania mikrofirm wpływają na rynek
Najwięcej oferowanych powierzchni biurowych w naszym kraju ma powierzchnię powyżej 1 tys. mkw., czyli są to przestrzenie dla dużych korporacji. Nieustannie rośnie jednak zapotrzebowanie na miejsca do pracy o mniejszym metrażu, do 150–200 mkw. Ma to związek ze wzrostem liczby mikroprzedsiębiorstw, które, jak podaje Raport o stanie sektora MSP w Polsce 2018, w ubiegłym roku stanowiły aż 96 proc. wszystkich firm. Na dzień dzisiejszy popyt w Polsce na tego typu powierzchnie biurowe przewyższa podaż.
Ze względu na wzrost liczby małych firm, a także start-upów i freelancerów, poszukujących miejsc networkingowych, w których można wynająć cały pokój lub tylko biurko, rośnie także oferta biur serwisowanych, coworków oraz tak zwanych biur wirtualnych. Tych pierwszych jest już w Warszawie ponad 1003. Jak wynika z raportu Elastyczne miejsca pracy w Polsce firmy Savills najwięcej biur serwisowanych mieści się w Warszawie, następnie w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu4. Łącznie działa w Polsce ponad 300 przestrzeni coworkingowych.
Deweloperzy starają się nadążać za zachodzącymi na rynku zmianami. Projektując nowe budynki, uwzględniają przestrzenie na biura serwisowane i coworki, a planując duże powierzchnie biurowe, zapewniają również strefy integracji czy relaksu. Co ważne, przestrzenie coworkingowe w Polsce oferują nie tylko wielkie korporacje, ale także niewielkie firmy, w tym właściciele budynków. Często biura serwisowane i coworki, poza konkretnymi miejscami do pracy, świadczą ponadto usługi wirtualnego biura.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.