Analiza danych ad hoc w zarządzaniu kryzysem
Kryzys jest pojęciem znanym obecnie chyba każdemu. Jako że jest to sytuacja, której chcemy uniknąć, bądź zminimalizować jej konsekwencje, musimy znaleźć sposób na jej zażegnanie, a także zapobieżenie.
Aby daną sytuację nazwać kryzysem, musi ona spełnić kilka warunków:
- powoduje bezpośrednie zagrożenie,
- jest niespodziewana,
- wywołuje presję,
- konieczna jest natychmiastowa identyfikacja problemu.
Jeśli chcemy zarządzić kryzysem, mamy do wyboru dwie drogi – reaktywną i proaktywną.
W przypadku strategii reaktywnej reagujemy na powstałą sytuację. Aby zażegnać kryzys, potrzebujemy najlepszych narzędzi do oceny sytuacji i wybrania odpowiedniej strategii.
W przypadku strategii proaktywnej potrzebujemy narzędzi, które pozwolą zapobiegać sytuacjom kryzysowym poprzez ich wcześniejsze wykrycie.
W środowisku biznesowym otacza nas ciągły szum informacyjny. Najważniejszym elementem niezbędnym do znalezienia przyczyny kryzysu jest zlokalizowanie danych, które dostarczą nam informacji o sytuacji. Aby zareagować na kryzys, musimy otrzymać natychmiastowe odpowiedzi. Znalezienie właściwych informacji może być trudne, szczególnie wtedy kiedy organizacja nie kieruje się danymi.
Organizacja Data-Driven
„Organizacje Data-Driven 23 razy częściej zdobywają klientów, 6 razy częściej ich zatrzymują, 19 razy bardziej będą zyskownymi organizacjami” (Źródło: https://www.tableau.com/learn/articles/how-to-build-a-data-driven-organization).
Jeśli organizacja chce przetrwać kryzys, musi zorientować się na dane, nie na intuicję (Rysunek 1). Czas reakcji w kryzysie jest kluczowy. Orientacja organizacji na dane wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Narzędzia Business Intelligence pozwalają na przeprowadzenie takiego procesu w sposób optymalny.
Ze względu na sposób pracy z danymi, narzędzia analityczne możemy podzielić na 3 grupy:
- arkusze kalkulacyjne (Excel),
- narzędzia raportowe interwałowe (Cognos, Oracle BI),
- narzędzia BI z możliwością analizy ad hoc (Tableau, Alteryx).
Arkusze kalkulacyjne to najprostsza metoda analizy, relatywnie tania i łatwa we wdrożeniu. Excel jako część środowiska Microsoft jest narzędziem dość uniwersalnym i łatwym w obsłudze. Niestety, nie jest w stanie obsługiwać dużych wolumenów danych. Możliwości wizualizacji są również ograniczone. Excel pozwala na analizę ad hoc, jednakże w ograniczonym zakresie w związku z innym rodzajem przeznaczenia tego narzędzia.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.