MSSF 9 w czasach COVID-19
Pandemia koronawirusa, z jaką przychodzi się nam zmierzyć, już od początku roku odbija się szerokim echem również w gospodarce. Drastyczne środki zaradcze, jakie zostały wprowadzone w walce z pandemią znacząco zakłóciły działalność w wielu sektorach, co odbiło się na reakcji rynków kapitałowych na całym świecie. Taka sytuacja wpływa również na sprawozdawczość finansową przedsiębiorstw.
Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na zachowanie ciągłości w produkcji oraz w łańcuchu dostaw, która wiąże się m.in. z ograniczeniem dostępności pracowników z przyczyn zdrowotnych. Spadek produkcji powoduje spadek obrotów, przyczyniając się do redukcji zatrudnienia, a niejednokrotnie do upadku firmy. Przy tak niepewnej sytuacji rynkowej mogą zostać wstrzymane inwestycje, wystąpić opóźnienia w płatnościach oraz mogą wystąpić problemy z pozyskaniem finansowania.
W celu ratowania gospodarki i minimalizowania ubocznych skutków pandemii uruchomione zostały programy pomocy publicznej, realizowane w różnej formie, z przeznaczeniem dla wybranych sektorów gospodarki, takich jak m.in. gastronomia, transport lotniczy, turystyka.
Zastosowanie MSSF 9 i wytyczne ESMA
Jednostki sporządzające sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF, skupiają się na odpowiedniej wycenie instrumentów finansowych, zgodnie z wytycznymi MSSF 9. Celem MSSF 9 jest ustanowienie zasad sprawozdawczości finansowej dotyczącej aktywów finansowych i zobowiązań finansowych, która będzie prezentować przydatne i użyteczne informacje potrzebne użytkownikom sprawozdań finansowych do oceny kwot, rozkładu w czasie i niepewności przyszłych przepływów pieniężnych danej jednostki.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.